Repertuar filmu "Legiony" w Katowicach
Brak repertuaru dla
filmu
"Legiony"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 136 min.
Produkcja: Polska , 2019
Premiera: 20 września 2019
Dystrybutor filmu: Kino Świat
Reżyseria: Dariusz Gajewski
Obsada: Sebastian Fabijanski, Bartosz Gelner, Jan Frycz
W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony" – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu. Film jako jeden z 19 tytułów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.
Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski – zdobywca Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Warszawa”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim. Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda („Misja Afganistan”, „Handlarz cudów”, Strażacy”), a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak („Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Zaćma”, „Karbala”, „Obława”). Realia epoki z pietyzmem odtwarzają: Magdalena Luterek-Rutkiewicz (kostiumy; „Wołyń”, „Karbala”, „Obława), Anna Dąbrowska (charakteryzacja; „Córki Dancingu”, „Wołyń”, „Mój Nikifor”), Paweł Jarzębski (scenografia; „Kamerdyner”, „Wataha”, „Czas honoru”). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Zdjęcia do filmu (łącznie niemal 60 dni) rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku i zostały ukończone w kwietniu 2019. Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych. Zdjęcia były realizowane m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz Otwocka. Podczas realizacji filmu nie zostało skrzywdzone żadne zwierzę.
Trailer filmu: Legiony
Wasze opinie
Super film! Warto obejżeć
nawet 100 razy!
Do boju Polacy!
Dlaczego jest wyświetlany w takich fatalnych godzinach? Z opinii znajomych wiem, że jest dobry i sama chętnie bym go obejrzała, ale nie mam kiedy, bo albo rano albo w południe i z pominięciem weekendów.
Właściwie pierwszy film na ten temat a ujęty tak grafomańsko, jakieś popłuczyny po świetnym "Szwadronie" ale tam była inna sytuacja a tu wojna, trzech zaborców, zmieniające się odsłony, dylematy polityczne i moralne. Mogło być pasjonująco a tu nie wiadomo dlaczego te chłopaki lecą na tych koniach. I legiony bez ich wspaniałych piosenek legionowych ? Młodzież wychodziła, nie dziwię się.
Dobry film historyczny, zdjęcia i muzyka super. Wielki rozmach w scenach batalistycznych.
Kino z rozmachem .Polecam
Młodość, miłość i pasja -
dokonali tego, co było
NIEMOŻLIWE...
Nie istniała przez 123
lata...
Nie było jej na mapach...
Przetrwała w sercach...
POLSKA
Dało się!:)
Bardzo się mi podobał, poruszający i wartościowy
Dobre kino historyczne. Warto
'Piłsudski' to przy tym arcydzieło. Po prostu trudno wytrzymać do końca. Straszny gniot.
Bardzo udany film. Piekne sceny batalistyczne /wielki rozmach/ Gratulacje dla tworcow
Według mnie - film zdecydowanie lepszy od amerykańskiego "Przeminęło z wiatrem", choć wątki podobne.
Rewelacyjne zdjecia i muzyka.
Rewelacyjne zdjecia i muzyka.
Film tragiczny. Marne dialogi i fatalna gra aktorska. Zresztą tu nie ma co grać.Doskonały Baka. Kilka fajnych scen batalistycznych, ale wieje nudą.
tragedia ... przykro mi że taki TEMAT został tak beznadziejnie potraktowany ... wstyd!