Repertuar filmu "Siódma pieczęć" w Katowicach
Brak repertuaru dla
filmu
"Siódma pieczęć"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 96 min.
Produkcja: Szwecja , 1956
Premiera: 5 stycznia 2007
Dystrybutor filmu: Gutek Film
Reżyseria: Ingmar Bergman
Obsada: Gunnar Bjornstrand, Bengt Ekerot, Nils Poppe, Max von Sydow
Siódma pieczęć powstała na bazie jednoaktówki "Malowidło w drewnie", którą Bergman stworzył dla (i przy udziale) studentów szkoły teatralnej w Malmö. To, co miało być warsztatową wprawką, okazało się podstawą dla filmu, który uczynił reżysera sławnym. Siódma pieczęć - moralitet ubrany w średniowieczny kostium - to pierwsza część z tak zwanego cyklu wertykalnego, a zarazem pierwsza Bergmanowska próba poznania Boga, próba, którą autor ponowi w wielu tytułach, choćby w Jak w zwierciadle, Gościach wieczerzy pańskiej i Milczeniu.
Rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns powracają z wyprawy krzyżowej. Podróżują przez ziemie zniszczone szalejącą zarazą, obserwują okrutne gwałty i pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę skazaną na śmierć za czary i rodzinę kuglarzy, która stanowi jedyną oazę szczęścia w tym straszliwym świecie. Block traktuje podróż jako drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie naokoło wydaje się pozbawione sensu, a Bóg milczy, rycerz gotów jest zapytać Śmierci. Ta decyduje się podjąć jego wyzwanie i zagrać z nim w szachy, na jednej szali kładąc tajemnicę wszechrzeczy, na drugiej - jego życie.
"Wartość artystyczna Siódmej pieczęci wynikała nie tyle z bezwzględnej oryginalności intelektualnej filmu, bo o takiej mówić trudno, co z jego niezwykle sugestywnego kształtu estetycznego. Widmo wszechobecnej Śmierci na pierwszym planie, wizyjna inscenizacja scen masowych (...), idealna harmonia pierwiastków sacrum i profanum, tragizmu i komizmu, patosu i arlekinady, epiki i liryki, realizmu i fantastyki (...) złożyły się na filmowy spektakl o ogromnej i nieprzemijającej sile emocjonalnego oddziaływania - świadectwo absolutnego mistrzostwa Bergmana w opanowaniu filmowej formy." - pisał o Siódmej pieczęci Tadeusz Szczepański.
Wasze opinie
Piękny film i dający do myślenia. Obejrzane w Kinie Kika w KRK - byle więcej takich cykli.
kocham ten film :*
W holdzie pytajacym i
watpiacym
Bog, smierc, zwatpienie,
sens istnienia.
Dla mnie perła, zarowno
pod wzgledem artystycznym jak i
technicznym
Ku filozofowaniu
Sens istnienia, Bog,
smierc, zwatpienie
Dla mnie perła, zarowno w
warstwie artystycznej jak i
technicznej
co to za film, którego
nigdzie nie grają
dziwne
choć minelo tyle lat od powstania to nadal robi duże wrażenie
Myślałem że nie lubie
Bergmana.
I miałem rację ale ten
jest wyjątkowy. Mistyczny. Nie
na siłę! Całkiem naturalnie.
Pośród mistycznych filmów to
perełka.